MÄGEDETA MAA MÄEINSTRUKTORID

"Rahva Hääl" 1986
Peter Bramanis


laagris oli alpiniste 17 riigist

Tallinna Alpinismiklubis saime jutuotsale NSVL Spordikomitee rahvusvahelises alpinismilaagris "Pamiir 85" treener-konsultandina ja mägipäästjana osalenud Alfred Lõhmusega.

elurõõmus Junko Tabei

"Tegelen alpinismiga 13 aastat. Olen käinud mitmel üle 5000-6000 meetri tõusval mäetipul. Kui meie alpinistid 1984. aastal augustis, Tallinna fashistlikest anastajatest vabastamise 40. aastapäeva künnisel vallutasid Tallinna mäetipu, tõusin mina koos kaaslasega kahele veel nimetule 5000 meetrisele mäele Pamiiris. Junko sõbrannadega Mul on ka mägipääste instruktori zetoon. Tallinna Alpinismiklubi esimehe Ilmar Priimetsa ettepanek lüüa kaasa rahvusvahelise alpinismilaagri töös oli siiski ootamatu. Töö välismaalastest alpinistidega on eriti vastutusrikas: esindad ju Nõukogudemaad, eksimine peab olema välistatud. Aitas teadmine, et mulle on toeks tuntud mägironijad Jaan Künnap ja Ilmar Priimets, kes laagrist varemgi osa võtnud.

Kalev sõbrannadega

Laagrisse oli tulnud üle 300 alpinisti 17 välisriigist. Kõige arvukamalt olid esindatud jaapanlased ja bulgaarlased, kumbki 40 inimesega, teised maad 10-15 osavõtjaga. Seekord ei puudunud ka Soome alpinistid. Värskete UIAA (Ülemaailmne Alpinismiliit) liikmetega oli neil kange tahtmine märk maha panna ühele 7000-lisele Pamiiris. Kõik nende 15 mägironijat olid eelnevalt saanud tõhusa ettevalmistuse. Põhjanaabrid näitasid oma sportlikku sisu: esimeste soomlastena tõusid 6 meest üle 7000 meetri, Lenini mäetipule (7134 m).

jaapanlannad Korzenevskajal

Meie rühma esmaülesanne oli julgestada Jaapani ja Hispaania mägironijaid tõusudel ja laskumistel, samuti marsruutide ettevalmistamine (köite ülespanek, vahelaagrite hädavajalikuga varustamine jm.)

Korzenevskaja nõlv

Kõige silmapaistvam kuju oli laagri paljurahvuslises üksmeelses peres kindlasti Junko Tabei. Väikesekasvulist elurõõmsat 46-aastast naist jätkus kõikjale. Laskumisel Kommunismi mäetipult (7495), kus meid tabas ootamatu lumetorm, oli just tema julgestusrühmale suureks abiks, toetades oma kaaslasi julgustava sõna, nõuande ja … lauluga.

Primka Kommunismi nõlval

Hiljutises "Sovetski Spordis" avaldatud kirjutises meenutas Junko Tabei, esimene Everesti alistanud naine, soojade sõnadega meie vabariigi alpiniste Ilmar Priimetsa, Jaan Künnapit, Alfred Lõhmust ja Kalev Muru.

eestlased ja jaapanlannad Kommunismi tipus

Abiteenistuste tase on põhi- ja baaslaagrites aasta-aastalt tõusnud. Lenini mäejalamil asuvast põhilaagrist viis kopter sportlased Kommunismi ja Korzenevskaja mäeharjal asuvatesse baaslaagritesse. Seal olid ruumikad, soojad telgid ja hea söökla. Kõrgel järjel oli seekord ilmateenistus. Juba varahommikul oli väljas ilmakaart, mis saadud Maa tehiskaaslaste kaudu. Seal olid ära näidatud pilvisus, tuulte suunad ja tugevus ning temperatuur eri kõrgustel. Eriti hindasid meie külalised Pamiiri looduse puutumatust, siinse ümbruse kordumatut ilu.

Meie rühma kohta öeldi palju kiidusõnu ja kutsuti ka tuleva aastal tagasi. Võtsime kutse tänuga vastu."

Tagasi