Mudavangist pääsenud kodus

Urmo Kübar
"Eesti Päevaleht" 1.august 2000

Enamus kaks nädalat tagasi Põhja-Kaukaasias mägimatkal mudavangi jäänud eestlastest jõudis pühapäeval koju pärast nädalapikkust seiklemist Venemaal, mille käigus osad pidid raha saamiseks maha müüma oma telefonid ja fotoaparaadid.

Tõrnõauzi tänavatel oli 3m vett

25 üleeile koju jõudnud mägimatkajat 34-liikmelisest grupist hakkasid Elbruse jalamile püstitatud laagrist eelmisel nädalal jalgsi kodu poole tulema pärast seda, kui olid mitmepäevase asjata ootamise järel käinud vaatamas rusuvoolust purustatud linna koduteele jäävas Baksani orus.

19. juulil kahe rusuvoolu alla jäänud orus loksus sel ajal mudane vesi majade teise korruse akende kõrgusel ning sellele äravoolu rajamiseks lõhati mägedest alla veerenud kivihunnikuid. Ainsa orust läbi viiva bussitee taastamine oli kohalike päästetöötajate sõnul viimane, millega varemeiks muutunud linnas tegelema kavatseti hakata, liiati võis mägedest oodata uusi laviine.

garaazidesse jäid autod

"Olime selleks ajaks neli päeva kuulnud jutte sellest, et Putin andis käsu tee kolme päevaga korda teha, kuid mingit konkreetset seisukohta polnud keegi võtnud," rääkis grupi liige Tiit M. "Teisipäeva õhtuks oli meie telkkonnal igatahes selge, et olukord saab kohapeal ainult halvemaks minna." Õnnetusepaigast poolesaja kilomeetri kaugusel asunud eestlaste laagris hakkas sel ajal paljudel lõppema kolmenädalaseks reisiks kaasa võetud raha ja toit ning mitmed matkajad pidid tööle naasma. Samuti tunti õnnetuse järel elektri, gaasi ja telefonisideta jäänud laagris muret teadmatuses viibivate koduste pärast.

oli viiekorruseline maja

Et kaasas olnud pangakaartidest Venemaa väikelinnades kasu polnud, pidi esimesena tulema hakanud 16-liikmeline grupp esimesse linna jõudes maha müüma oma mobiiltelefonid ja fotoaparaadid, et osta rongipiletid Peterburi. "Moodustasime ühiskassa, kus oli arvel ka iga tasulise WC külastus," lausus Tiit M.

Pühapäeva varahommikul bussiga Narva saabunud grupist mõned tunnid hiljem jõudis Eestisse ka päev pärast neid tulema hakanud üheksa matkajaga grupp. Sellega tulnud Urmas Peikeri sõnul jäid pärast neid laagrisse need matkajad, kel puudus omal käel tagasi tulemiseks raha ning polnud Eestisse naasmisega ka põletavalt kiire.

on näha trepikoda

Peikeri hinnangul võivad osad Kaukaasiasse jäänutest siiski veel omal käel ära tulema hakata, sest bussitee taastamine võib võtta määramata aja. Ta lisas, et laagris on grupijuht Jaan Künnapil plaanimata väljaminekuteks varuraha ning nälga pole sinnajäänutel karta.

Mitmed Eestisse jõudnud matkajad kritiseerisid eile, et Künnap ei andnud neile riisiolukorras toimuvast piisavalt infot ega pakkunud variante, kuidas olukorda lahendada. "Inimesed muutusid närviliseks, sest Künnap lasi meil kolm päeva teadmatuses istuda," ütles Sigrid M. "Kui ära hakkasime tulema, ei aidanud grupijuht meid ei jõu ega nõuga, vaid jättis meid 100 protsenti jumala hooleks."

Viimaste naasmine Kaukasusest võib võtta nädalaid

maja seinaks on köögi sein

Rusuvoolus purustatud tee parandamist Elbruse jalamile ootama jäänud üheksa mägironija ja kahe bussijuhi kojujõudmine võib võtta veel nädalaid.

Grupijuhi Jaan Künnapi abikaasa Sirje Krau sõnul oli viimaste teadete järgi Baksani orus veetase nädalaga alanenud meetri võrra ning peatänavatel lainetab veel meetrisügavune vesi. Kui ka see kaob, selgub, kui palju teest rusuvoolu järel säilis.

mudas vedeles praht

"Vaata et hakkabki täide minema nende naljatamisi öeldud jutt, et eks jõuluks ikka koju jõutakse," ütles Kaukaasiast lisaks abikaasale tütart koju ootav Krau, kes loodab, et Künnapil õnnestub temaga ühendust võtta ning öelda, kui neile oleks vaja Eestist abi organiseerima hakata.

Krau lisas, et on kindel pika mägironimiskogemusega abikaasa toimetulemises. "Ta on matkadel igasugu olukordadest välja tulnud ning ma pole kunagi pidanud südant valutama, kui ta mägedes on," ütles Krau. "Mägedes tunneb ta end kindlamaltki kui siin."

Pärnu autobussipargi teise kolonni ülem Liivi Rohi ütles, et firma on bussi ning kahe Elbruse-kogemusega bussijuhi viibimisest saanud nädalaga kahju 14 000 krooni.

Tagasi