Elbrus 2007 meedias 23.-24.07.2007
(OS, EPL, ETV24, SLÕ, PPM, PM)

Saarlased vallutasid
Venemaa kõrgeima tipu

Oma saar
25. juuli 2007

Saarlased Annika Raun, Merje Jürisson-Pors ja Madis Reinumägi kuulusid mägironijate gruppi, kes matkasid Kaukasuse ahelikus ning vallutasid selle kõrgeima, 5642 meetri kõrguse Elbruse mäe tipu.

Kogenud alpinisti Jaan Künnapi juhitud õppereisi raames tõusis korraga Elbruse läänetipule 62 eestlast. Õppereisi veebilehe andmeil möödus tõus viperusteta. „Ilm oli suurepärane – selge ja mitte väga külm ning grupi aklimatiseerumine hea,” seisab internetileheküljel.

Kuigi mõningates teatmeteostes on Elbrust peetud ka Euroopa kõrgeimaks tipuks, kannab ametlikult seda tiitlit siiski Alpides asuv 4808 m kõrgune Mont Blanc. Elbruse puhul on tegu Venemaa kõrgeima mäetipuga.

Mägironijad lõid Elbrusel Eesti rekordi

Tarmo Õuemaa
EPL
24. juuli 2007

Laupäeval tõusis Elbrusele korraga 62 Eesti alpinisti, see on uus Eesti rekord.

“Olen vanade alpinistide käest uurinud. Ka 1977. aastal käis Elbrusel korraga palju eestlasi, aga keegi ei mäleta, et nii palju oleks olnud,” ütles Künnap Eesti Päevalehele. Elbrus on kahe tipuga 5642 meetri kõrgune mägi. “Meie käisime mõlemas tipus, mis on eriti vinge saavutus,” ütles Jaan Künnap.

Enamik mägimatkajaist, kes läksid Kaukasuse kõrgeimat mäge vallutama, olid algajad alpinistid. “Tegemist oli õppereisiga. Enne tegime väiksemaid tõuse. Elbrusele ei saanud kohe pärast aklimatiseerumist tõusta, sest ilm segas,” ütles Künnap. Laupäeval oli ilm aga ideaalne.

Mägironijad jõuavad tagasi Eestisse 26. juulil.

Euroopa kõrgeima mäe tippu
tõusis rekordarv Eesti alpiniste

Katrin Jüriso
ETV24
23. juuli 2007

Rekordarv ehk 62 Eesti alpinisti jõudis laupäeval Jaan Künnapi juhtimisel Kaukasuse ahelikku jääva Euroopa kõrgeima mäe Elbruse läänetippu.

Mägironijad alustasid tipputõusu Prijutt 11 laagrist laupäeval kell 1 öösel, vahendas Aktuaalne Kaamera.

Tipu poole startis Prijuti laagrist 72 inimest, pärale jõudis 62 ronijat. Esimesed tipuvallutajad jõudsid kohale kell 6.50 ja viimased 11.30 kohaliku aja järgi.

Grupi juhi Jaan Künnapi sõnul vedas Eesti mägironijatel tublisti ka ilmaga.

Elbrus on Kaukasuses asuv kõrgeim mägi, mille kõrgus on 5642 meetrit.

62 eestlast vallutasid korraga Elbruse tipu

Lauri Birkan
SLÕ
24. juuli 2007

Laupäeval said 62 Eesti mägironijat hakkama märkimisväärse saavutusega, tõustes ühiselt Euroopa kõrgeima mäe Elbruse (5642m) tippu. Eesmärk jäi saavutamata vaid 23 mägimatkajal.

"Ilmselt on tegemist Eesti ajaloo edukaima Elbruse tippu tõusmisega," ütles rühma juhtinud alpinist Jaan Künnap, teatades seejuures tagasihoidlikult, et saavutatus pole midagi üllatavat, kuna seiklejaid soosis ideaalne ilm.

"No natuke rohkem jõudis tippu kui tavaliselt. Reeglina on seal kehvemad ilmad – näiteks möödunud aastal jõudis analoogsel matkal tippu ainult kaheksa inimest," märkis Künnap.

Umbes 90% matkajatest olid Künnapi sõnul algajad. Laupäeva öösel alanud tipputõusule asus 72 inimest, kellest kuutkümmend kaht saatis edu. Sealjuures õnnestus kahel alpinistil käia ka Elbruse "sadula" mõlemal tipul.

Kaukasuse ahelikus asuv 5642meetrine Elbruse kaksiktipp on kõrge, kuid algajale üsna lihtsalt vallutatav mägi.

Eestisse jõuab võidukas rühm kõigi eelduste kohaselt 26. juulil.

- - -

Kilde Elbruse ekspeditsiooni uudistest:

Laupäev, 7. juuli
Kell on kolm öösel ja pakitud on isiklik varustus, ostetud grupi toiduvarustus, lõhutud kuupmeetrine Helly Hanseni kott, millesse üritasime toppida 11 inimese toidutagavara 20 päevaks. (Enne lõhkumist kaalus see umbes-täpselt üks tonn). Aga tõenäoliselt ei oleks meid bussi lubatud ka televiisorikastiga, millega algselt planeerisime söögi kaasa võtta.

Pühapäev, 15. juuli
Tervitused Elbruse jalamilt. Ega siis Imedemaal – Venemaal ei ole nii, et internet on kohe käepärast võtta. Selle nimi on siin kiberpotšta, asub Terskolli-nimelise külakese peapostkontoris, mis on avatud kella 23ni.

Kohapealne elu pole odav, aga väga vinge. Kaukaasia on Kaukaasia, vahet pole, kust jookseb riigipiir.

Neljapäev, 19. juuli
16–18. juulil toimunud kolmepäevane matk algas paduvihmaga. Verhnij Baksanist alanud kaksteist kilomeetrit jalgsimatka lõppes telkimisega Ullu-Tau alpilaagris (2430 m), kus hetkel treenivad ka mõned Eesti alpinistid. 17. juulil ületasime Koi Avkani kuru (3500 m) ning ööbisime Rohelises hotellis 2450 m kõrgusel.

Mägede vaikus on sama lummav kui vaikus kõrbes. Kuulda on linnutiiva plaksatustki. Ja siis saab kõik selgeks: elu, väärtused, mõtted.

Pühapäev, 22. juuli
20. juulil tõusis grupp Prijutt 11. laagrisse ning 21. juulil kell üks öösel algas tipputõus. Ilm oli suurepärane – selge ja mitte väga külm ning grupi aklimatiseerumine hea.

Esimesed tipuvallutajad jõudsid kohale kell 6.50 ja viimased 11.30 (kohaliku aja järgi). Tervitused Euroopa katuselt Elbruse tipust! Me oleme võitjad!!!

Kogu grupi tervis on hea ja meeleolu ülev.

62 eestlast tõusis Elbruse tippu

Kaarel Kuusk
Pärnu Postimees
23. juuli 2007

62 eesti alpinisti jõudis möödunud laupäeva hommikul Kaukasuse mäeahelikku kuuluva Elbruse kõrgeimasse punkti, tippuronijate hulgas oli ka üks pärnakas.

Tõusu 5642 meetri kõrgusel asuvasse tippu alustati Prijuti laagrist 4200 meetri kõrguselt kell üks öösel kohaliku aja järgi.

Alpinistide rühma juhtinud Jaan Künnapi sõnade järgi pole kunagi varem nii palju eestlasi korraga Elbruse tippu jõudnud. Enamikus algajatest mägironijatest koosnenud 80-liikmelisest grupist õnnestus nii paljudel tipp vallutada eelkõige seetõttu, et mägironimiseks valitses ideaalne ilm: oli tuulevaikne ja tipus oli külma miinus kümne kraadi ringis.

62 tippujõudjast kaks suutis vallutada Elbruse mõlemad tipud, nii lääne- kui idapoolse mäeharja. Elbruse kõrgeimasse punkti jõudis Jaan Künnapi alpiklubi koosseisus ka üks pärnakas, taastusravikeskuses Estonia peaarstina töötav Tuuli Luud.

Kõigil grupiliikmetel on tervis korras ja probleemseid vahejuhtumeid mäkkeronimisel ei olnud, vahendas Pärnu Postimehele Elbruse baaslaagrist Terskolist ajakirjanik Silvia Paluoja, kes lisas, et praegu (eile – toim) pakib grupp varustust kokku ja valmistub kojusõiduks.

Eestisse peaksid Jaan Künnapi alpiklubi õppereisijad jõudma neljapäeval.

62 eestlast tõusis Elbruse tippu

Mirjam Mäekivi
Postimees
23. juuli 2007

Laupäeval jõudis rekordarv ehk 62 Eesti alpinisti Jaan Künnapi juhtimisel Kaukasuse ahelikku jääva Euroopa kõrgeima mäe Elbruse läänetippu (5642m), kahel alpinistil õnnestus vallutada ka idatipp (5621m).

Mägironijad alustasid tipputõusu Prijutt 11 laagrist laupäeval kell 1 öösel, seisab Jaan Künnap alpinismiklubi kodulehel.

«Ilm oli suurepärane - selge ja mitte väga külm ning grupi aklimatiseerumine hea,» kirjeldas Künnap mäkketõusu algust.

Tipu poole startis Prijuti laagrist 72 inimest, pärale jõudis 62 ronijat.

Esimesed tipuvallutajad jõudsid kohale kell 6.50 ja viimased 11.30 kohaliku aja järgi. Kahel alpinistil õnnestus vallutada lisaks 5642-meetrisele läänetipule ka 5621 meetri kõrgune idatipp.

Kogu grupi tervis on hea ja meeleolu ülev, võttis Künnap mäkketõusu elamuse kokku.

Täna veel alpinistid puhkavad, 24. juulil algab sõit Venemaalt Eesti poole. Koju loodavad mäevallutajad jõuda 26. juulil.

Esimese eestlasena tõusis 1958. aastal Elbruse tippu Tootsi osatäitjana tuntuks saanud näitleja Jaanus Orgulas.

Tagasi