Eestlased soovivad vallutada
Okeaania kõrgeimat tippu

Eesti Päevaleht
Maria-Elisa Rannajõe
16. november 2007

Kolm Eesti mägironijat eesotsas esimese eestlasena Mount Everesti tippu jõudnud Alar Sikuga asuvad esmaspäeval teele, et vallutada Austraalia ja Okeaania maailmajao kõrgeimat mäetippu Carstensz`i Püramiidi.

Üheksa-aastase mägironijastaažiga Alar Sikk rääkis Päevaleht Online`ile, et selle mäe tippu on jõudnud üldse ainult sada inimest maailmas ning ükski eestlane selleni varem jõudnud ei ole.

Koos Sikuga asuvad mäge vallutama Võrust pärit Ervin Mast ja tartlane Andras Kaasik. Terve grupi suuruseks on kaheksa inimest pluss tšehhist giid, kuid teiste ekspeditsioonikaaslaste rahvust Sikk hetkel täpsustada ei osanud.

Kolm eestlast asuvad Indoneesia poole teele esmaspäeval kell 15.00 Tallinna lennujaamast ja peaksid tagasi jõudma 14. detsembril.

Ekspeditsiooni kulude poole pealt märkis Sikk, et tal on häid sõpru, kuid tõi välja, et Ilves Extra valmistas neile sponsorluse korras eritellimusel riided.

Keeruline ettevõtmine

Siku sõnul on kliima seal kandis kehv. „Jutu järgi pidi seal üldse olema aastas neli ilusa ilmaga päeva ja keegi ei tea, kuna need on. Kliima on troopiline ja pidevalt sajab vihma,“ selgitas Sikk.

Ta tõi välja ka selle, et kui mäe jalamil džunglis on õhutemperatuur umbes kolmkümmend kraadi, siis üleval võib see langeda kuni miinus kümneni.

Sikk ütles, et ekspeditsiooni marsruut on puhtalt tehniline – mäel esineb 80-meetriseid püstloodis lõike ning tipu lähedal läheb isegi sein negatiivi.

„Minu jaoks on see raske tipp. Võib-olla mõne inimese jaoks on see kerge, aga minule on see mittesobilik tipp, sest ma ei ole tehnilise tegija ja ma kardan kõrgust ka hirmsasti,“ märkis Sikk.

Samas füüsiline ettevalmistus on Siku sõnul kõigil kolmel mehel hea. „Kaljuseina ja muud tehnilist poolt käisime harjutamas Jaan Künnapi juures Tallinnas Astangul. Mingi pagas on, päris hätta me ei peaks jääma,“ oli Sikk optimistlik.

Carstensz`i püramiidi vallutamine võib aega võtta kuni 17 päeva – esimesed kuus päeva kulub džunglis, tippu jõudmiseks läheb koos varupäevadega viis päeva ning tagasitulek läbi džungli võtab omakorda jällegi viis päeva.

Osa „Seitsme tipu“ projektist

Carstensz`i Püramiidi ekspeditsioon on osa „Seitsme tipu“ projektist, mis kujutab endast paljude maailma mägironijate eesmärki tõusta planeedi kõigi seitsme kontinendi kõrgeimatele mäetippudele. Carstensz`i Püramiid on Sikule neist seitsmest tipust vallutamiseks kuues ning pärast seda jääb veel jõuda Kilimandžaaro tippu Aafrikas.

„Viimase mäetipu vallutus on juba paika pandud, see on jaanuari teisel poolel. Jätsin Kilimandžaaro viimaseks,“ märkis Sikk.

Seni vallutatud tippudest hindab ta raskeimaks maailma kõrgeimat mäge Mount Everesti, aga väga raskeks tipuks kujunes ka McKinley mägi Põhja-Ameerikas. Samas ütles Sikk, et võib-olla kujuneb tema jaoks kõige keerulisemaks just Carstensz`i Püramiid.

Carstensz`i Püramiid asub Uus-Guinea Indoneesia poolel ja on 4884 meetrit kõrge.

Tagasi