2002.a. LAHTISTE MATKATEHNIKA VÕISTLUSE JUHEND


EESMÄRK JA ÜLESANDED
Ei teagi, millal viimati korraldati matkatehnika võistlust. Võistluse põhiliseks eesmärgiks on äratada ellu vana traditsioon ja matkamise populariseerimine, oskuste kinnistamine, tehnilise kiiruse viimistlemine ja koostöö sujuvuse tagamine. Ja muidugi treeningvõistluseks enne meistrivõistlusi.

VÕISTLUSTE AEG JA KOHT
Võistlused toimuvad 04.mail 2002.a. algusega kell 11.oo Tallinnas, Astangul, Kadaka Autoturu taga, Punaarmee endisel territooriumil. Üle turuplatsi 1100 meetrit (teel suunajooned olemas).

LÄBIVIIJA JA JUHTIMINE
Võistluste läbiviija on Jaan Künnapi Alpinismiklubi. Võistlusi juhib klubi poolt määratud kohtunikekogu, peakohtunik Edgar Haavik.

REGISTREERIMINE
Gruppide registreerimine kuni 02.maini e-postil jaan.kynnap@neti.ee või
tel: 6 774 614; 050 66 266. Võistkonna liikmete nimed ja kapten vahetult enne starti.

KORRALDUS
Võistlused on võistkondlikud. Võistkond on viieliikmeline, neist vähemalt üks on naine. Meeskondade stardijärjekord loositakse. Raja tutvustamisel, kell 10.oo, toimub üksikute matkatehnika elemente demonstratsioon. Trassi läbimine on TASUTA.

OSAVÕTJAD JA VARUSTUS
Võistlus on lahtine. Osa võivad võtta need, kes on vähemalt kuusteist aastat vanad ja kellel on vajalikud tehnilised oskused ja varustus, trassi ohutuks läbimiseks. Selle garanteerib iga võistkond ise. Eeldatav on eelnev mägedes käimise kogemus.
Teistkordselt (näiteks: teises meeskonnas) startida ei saa.
Mittestandardne varustus tuleb eelnevalt kooskõlastada kohtunikekoguga. Võistluste ajal kasutatava isikliku mittestandardse varustuse kasutamist tuleb võimaldada kõigile soovijaile. Varustuse puudumisel saab seda kohapeal laenutada.
Võistlejail on vajalik järgmine individuaalvarustus: kiiver, julgestussüsteem (ülemine ja alumine osa), kindad, kolm karabiini ja kaks enesejulgestusotsa. Riietus ja jalatsid vabal valikul, käsivarred ja jalasääred peavad olema kaetud.

GARANTIID
Võistlejad garanteerivad, et nende tehniline tase vastab trassi ohutule läbimisele

ARVESTUSSÜSTEEM
Grupp peab läbima terve trassi koos, ühe liikme katkestus toob kaasa terve võistkonna katkestuse. Trassi läbimise aeg fikseeritakse. Kohtunikekogu poolt võistkonnale fikseeritud eksimused toovad kaasa vastavalt raskusastmele trahviaja.
Kontrollaega pole. Eeldatav keskmine trassi läbimise aeg 1,5 tundi.

TRASSI SPETSIIFIKA.
Trassi ülesehitus sõltub otseselt paekalda omapärast. Kasutatud on kohapealseid looduslikke takistusi et oleks võimalikult ligilähedane päästetöödega mägedes. Trassi edukaks läbimiseks tuleb arvestada järgmiste matkatehnika elementidega: liikumine seongutes, köiega laskumine, köistee, köisredel, purde langetamine üle jõe, purde ületamine, koobastes tõrvikutega liikumine, kanderaami transport ja laskumine, kannatanu laskumine saatjaga ja polispasti (plokksüsteemi) kasutamine.

AUTASUSTAMINE
Parimaid võistkondi autasustatakse diplomite ja auhindadega.

NÕUDED:

START Köied on puhitult maas. Võistlejad on vöösüsteemis ja varustus küljes või maas. Start laagrist.
FINIŠ Kõik võistlejad on kogu varustusega laagris tagasi.
LASKUMINE Võistlejad laskuvad fikseeritud laskumisköiel kaheksa, plaadi, karabiinpiduri või dülfriga ja ülemise julgestusega, mis organiseeritakse samuti oma köiest. Viimane laskub kahekordsel köiel kaheksa, plaadi, karabiinpiduri või dülfriga, julgestuseks haarav sõlm.
Viimane laskuja eraldab köied eralduskarabiiniga. Laskumisköie otsas PEAB olema sõlm. Laskuda võib ilma kassideta, tuleb kasutada kindaid.
JAAM Jaama all mõeldakse mägede tingimustes põhiköie jupist (võib kasutada ka oma põhiköit) moodustatud julgestuspunkti, mis on fikseeritud ümber kindla rahnu. Astangul asendab seda mõni suur puu, mis on märgistatud.
Enne jaama kasutamist on KOHUSTUSLIK kontrollida selle töökindlust.
JULGESTUS Kaaslase julgestus läbi jaamakarabiini on KOHUSTUSLIK. Lisajulgestusvõtted vabal valikul.
Kaaslase julgestamiseks tuleb kasutada kindaid.
ENESEJULGESTUS Enesejulgestus peab olema kahekordsest abiköiest (repsust) või põhiköie jupist või standardsest lindist. Enesejulgestus tehakse ümber puu või jaamaköiele. Samuti on vajalik enesejulgestuse kontroll. Kui ollakse kaldale kaugemal, kui kaks meetrit, enesejulgestus pole kohustuslik.
VARUSTUS GRUPILE 2 köit vähemalt 40 m, 5 vöösüsteemi (alumine ja ülemine osa, karabiinid, 5 enesejulgestusotsa), 5 laskumisvahendit (plaadid, kaheksad või laskumiskarabiinid), 2 repsu, 15 muhviga karabiini, kindad ja 5 kiivrit. Ülalloetletud varustus on KOHUSTUSLIK ja ilma milleta pole võimalik trassi läbida. Grupil on lubatud kasutada lisavarustust.
Varustus peab olema piisav vastava trassi ohutuks ja reeglitekohaseks läbimiseks. Varustuse puudumisel saab seda kohapeal laenutada.
KÖIS Võistlustel kasutatakse ainult pikki köisi (vähemalt 40 m).
KANNATANU Kannatanuks on loositud grupi liige.
KANDERAAM KANNATANUGA Kannatanuks on 80-90 kg liivakott, mis on kinnitanud kanderaamile. Kanderaam on varustatud laskumissüsteemiga.
VARUSTUSE ASEND Vajaminev varustus peab olema vöösüsteemis või seljakotis.
KÄSKLUSED Grupi enda kokkuleppel, eeldatav on üksteisest arusaamine.
ABI Suuline abistamine on lubatud.
Suulise abi küsimine on lubatud.
JUHEND Juhendi lugemine KOHUSTUSLIK.

KOMMENTAAR

Vead tuleb parandada, näiteks puuduolevale (mahajäetud) varustusele tagasi järele ronida kõikide julgestusreeglitega vastavuses.

ERILIST TÄHELEPANU TULEB PÖÖRATA JULGESTUSELE JA ENESEJULGESTUSELE. REGISTREERIMISEGA VÕTAB VÕISTLEJA ENDELE KOHUSTUSE TÄITA MÄGIMATKA OHUTUSTEHNIKA REEGLEID.

    Osalejatel on soovituslik omada elukindlustust.
    Kohtunikekogul on kohapeal õigus teha juhendis muudatusi.
    Võistlejaile on kohapeal olemas kuum tee.
    Kõik kohalesõidu, majutamise ja muud kulud kannab võistleja ise.
Info korraldajatelt.

Juhendit võib vabalt levitada, kasutada ja modifitseerida, kui selle eesmärk ei ole kommertslik.

EKSIMUSTE ARVESTAMISE TABEL:

Julgestuse puudumine 10 min.
Enesejulgestuse puudumine 5 min.
Eralduskarabiini puudumine 1 min.
Varustuse kaotamine 2 min. ühe eseme kohta
Varustuse puudumine 2 min.
Muu eksimus 2 min-10 min (otsustab kohtunik)

Koostas: Jaan Künnap tel: 6 774 614; 050 66 266; mail: jaan.kynnap@neti.ee

Tagasi